Süper Bloklar, Dev Lego Oyuncak Parçaları ile Öğreniyoruz

SÜPER BLOKLAR – DEV LEGO OYUNCAK

SÜPER BLOKLAR OYUNCAK PAKETİ İLE RENKLİ DEV LEGO BLOK TUĞLALARLA RENKLERİ VE SAYI SAYMAYI ÖĞRENİYORUZ. BÜYÜK KÜÇÜK KAVRAMI İLE AYIRIP, DEV LEGO BLOKLARI SAYIYOR VE RENKLERİNİ ÖĞRENİYORUZ. AFACANALİ İLE ÖĞRENMEYE DEVAM EDİYORUZ.

Lego oyuncaklara yalnızca çocuklar değil; hepimiz bayılıyoruz.

Bu bayıldığımız oyuncakların, keyifli vakit geçirtmesinin dışında o kadar çok faydası da var ki! Her çocuklu eve Lego oyuncak şart, bizden söylemesi. Üstelik her yaş grubuna uygun tasarımları da var.

Biz senin için Lego’ların yararlarından bahsettik. Artık gerisi sende.

Lego oyuncakların faydaları nelerdir?

Yaş gruplarına göre kategorilendirilerek tasarlanan Lego’lar, 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken ve keyifle oynanan bir oyuncak. Yaş büyüdükçe lego parçalarının küçülme gibi bir özelliği var. Dolayısıyla Lego çeşitleri her yaş grubuna uygun olarak tasarlanıyorlar. Peki, bu kadar çok sevilen Lego’ların faydaları neler? Hadi birlikte bunlara göz atalım.

  • Lego oyunları, çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor.
  • Parçaları birbirine takma, çıkarma gibi eylemlerle çocukların kas gelişimini destekliyor ve ince motor becerileri geliştiriyor.
  • El-göz koordinasyonu sağlıyor.
  • Lego parçalarıyla farklı kombinasyonlar yapılabilmesi ve uygun parçayı doğru yere takma durumları sebebiyle, çocuklarda sorgulama ve birden fazla çözüm bulma yeteneğini geliştiriyor.
  • Lego kutularının üzerindeki şekilleri takip ederek tasarım yapan çocuklarda yönlendirmeleri takip etme yeteneğini geliştiriyor.
  • Çocukların renkleri öğrenmesini sağlıyor.
  • Bir fikir tasarlayıp onu somut bir şeye dönüştürme imkanı vermesi sayesinde soyut-somut kavramlarının zihinde şekillenmesini sağlıyor.
  • Çocuklar şekilleri oluştururken odaklanmaları sebebiyle, dikkat gelişimlerine katkıda bulunuyor.
  • Ailecek oynanacak oyunlardan biri olduğu için anne ve babaların çocuklarıyla eğlenceli ve kaliteli vakit geçirmesine olanak tanıyor. Aile bağlarının güçlenmesine katkıda bulunuyor.

Çocukların matematiksel gelişimi

Çocuklar için eğitici hem de eğlenceli oyuncaklardan olan Legolar, çocukların bilişsel gelişimini ve kas gelişimi destekler. Renk renk ve boyut olarak ayrılmışlardır, en önemli özelliği çocukların parçadan bütün oluşturma yeteneğini geliştirilmesidir. Ayrıca çocukların küçük kaslarını geliştirir ve iletişimlerini kuvvetlendirir. 2 buçuk yaşlarında bir çocuk Lego’dan yaptığı cisimleri anlatırken dil gelişimini arttırır. Oluşturduğu hikâyelerle bilişsel gelişimini ve hayal gücünü destekler, kendi dünyasını bizlere aktarır. Ayrıca Legolar tamamlanması gereken parçaların sayısını hesaplattığı için çocukların matematiksel gelişiminde sağlar.

Rengarenk Legolardan oldukça fazla oyun oluşturulabilir. 2-5 yaş arası olan çocuklar için büyük parçalı, daha büyük çocuklar için ise küçük parçalı Legolar önerilir. Kas gelişimine göre büyüklükleri ayarlanmış olan Legolar çocukların oldukça fazla dikkatini çekmektedir.

Günümüzde ise çeşitleri gün geçtikçe artmakta, çocukların dikkatini çekmesi için popüler temalar tercih edilmekte. Örneğin; Star Wars, Ninja Go, Marvel, Disney temalı çeşitleri son zamanlarda çok popüler.

Bilişsel Gelişim

Lego parçaları sayılarak birleştirildiği için çocukların matematik hesaplarını yapmalarını ve matematiksel olarak pratikleşmelerini sağlar. Ayrıca hayal dünyalarını ve çeşitli cisimleri yapmaları için Lego parçalarını tanıma o parçalardan elde edilebilecek şekilleri nerede kullanacaklarını hatırlamaları bir cismi elde etmek için şarttır. Çocuklar bilişsel yeteneklerini kullandıkları Legolar ile hatırlama ve zihinsel hafızayı geliştirme konusunda yeteneklerini arttırırlar.

Motor gelişimi

Lego parçaları kavrama ve takma ile birleştirildiği için çocukların küçük kas gelişimlerini destekler. Lego oynayan çocuklar kalem kavrama, makas kavrama ve yazı yazma konusunda daha yeteneklilerdir. Bunun sebebi erken yaşta kavrama birleştirme ve ayırma işlevlerini yapmış olmalarından kaynaklanır.

Dil gelişimi

Legolar ile çeşitli oyunlar oynandığından çocuklar hayal dünyalarını bizimle konuşarak paylaşırlar. 2 buçuk 3 yaşındaki bir çocuğun dünyasını anlamak onu dinlemekten geçer. Hikayeleştirilmiş oyunlar çocukların hem hoşuna gider hem de kendi düşüncelerini bizleri aktarırlar. Legoların en önemli özelliklerinden biri çeşitli oyunlar ile birleştirilebilir olmalarıdır. Bir çocuk çiftlik oynarken, diğeri bir mahalle tasarlayabilir ve bu iki çocuk arasında fikir alışverişi oluşur. Çocukların hoşuna giden tarafı ise yeni bilgilere edinmektir.

Çocuklarını izleyen ebeveynlerin yorumları ise çocuklarının sürekli iletişim halinde olduklarını ve işbirliği içerisinde, çeşit çeşit oynanabilecek oyun olduğundan çocukların sıkılmadığı söylerler. Bir oyun bir kutu oyuncakla elde edilen sayısız ve çeşit çeşit oyunlar çocukların vakitlerini keyifli geçirmelerini sağlar.

Bir ebeveynin yorumu

Çocuğum küçük yaştan beri Lego oynuyor, asla sıkılmıyor ve gün geçtikçe hayal dünyası genişliyor. Her gün kendi kendine yeni bir şeyler öğreniyor ve bu durum beni çok mutlu ediyor, oyunlarımız çeşitlendikçe biz de ona katılıyoruz. Çocuğumun vazgeçemeyeceği tek oyuncağı Legoları. Biz ailecek Lego oynamaya bayılıyor ve zamanın nasıl geçtiğinin farkında bile olmuyoruz.”

Eğlenerek gelişiyorlarsa LEGO

Çoğu ebeveynler aynı noktalara değiniyor Lego hakkında. Çocuklar geleceğimiz olduğundan, eğlenerek gelişiyorlarsa eğer Lego ne güzel şey..

Uzun yıllardır hayatımızda olan ve çocuk gelişimi için öneminden bahsettiğim Lego konulu yazımın sonuna geldik. Benim de hala tutkunu olduğum bu güzel oyunun keyfini yeniden tatmanızı tavsiye ederim.

AfacanAli Kids Tv Youtube Kanalı

Yeni çocuk kanalımızın ilk videosunu yükledik. Çocuklar için AfacanAli youtube kanalı sizce nasıl olmuş. Önerileriniz neler özellikle bu işte pro olanlardan öneriler alabilirsem memnun olurum.

Afacanali Kids Tv kanalına hoşgeldiniz.

Çocuklar için eğitici ve eğlenceli, oyuncak videoları AfacanAli kanalında. Bebekler ve çocuklar için hazırlanan videolar, çocukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlamak için hazırlanmıştır. Kanalımız çocukları eğlendirirken onlara okul öncesi eğitici bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Birlikte eğlenecek ve zaman zaman da birlikte öğreneceğiz…

AfacanAli Çocuk kanalı; Okul öncesi çağındaki çocuklara uygun içerikli etkinlikler, bebekler için eğlenerek öğrenecekleri videolar ve oğlumuz Ali’nin dünyasından paylaşımlarımız olacak. Ali’nin bu güzel deneyimlerini izlemek için bizi takipte kalın, çok eğleneceğiz…

Bu eğitici kanal çocuklar için.

Oyuncaklarla oynamak sever misin? O zaman kanalımıza katılın. Kaçırmayın en eğlenceli çizgi filmi ve en sevdiğiniz kahramanlarla eğitici videoları. Oynuyoruz, öğreniyoruz ve keyifli zamanımızı geçiriyoruz.

AfacanAli ile eğlenceye hazır mısın?

Çocuk şarkıları, eğlenceli oyunlar, oyun havaları, çocuk bilmeceleri, bulmacalar, okul öncesi eğitici içerikler, ve dahası. AfacanAli ile eğlenceli şarkılar söyleyelim, renkli danslar edelim.

Bu kanal, Ali BAKMIŞ’ın ailesi tarafından oluşturulmuştur ve sürekli olarak ailenin denetimi altındadır. Video içeriklerinde asla çocukları olumsuz etkileyecek davranışlar yer almaz.

Yorum Yap