WHEELS ON THE BUS şarkısı – Otobüsün tekerliği

Otobüsün tekerleği ingilizce Çocuk Şarkısı

Bütün çocukların en sevdiği ingilizce Çocuk Şarkılarından WHEELS ON THE BUS şarkısı AfacanAli kanalımızda. Otobüsün tekerliği, Rapunzel, yolcularımız Kırmızı Başlıklı Kız, Külkedisi Sindirella, Sevimli Dostlar, Arı vız vız.. Miniklere Sevimli Dostlar ile 3 dakika eğitici çizgi film çocuk şarkıları dinletin ve sizde abonelerimize katılın.

The Wheels On The Bus Song Lyrics ;

The wheels on the bus go round and round
Round and round, round and round
The wheels on the bus go round and round
All through the town.
The wipers on the bus go “Swish, swish, swish,
Swish, swish, swish, swish, swish, swish”
The wipers on the bus go “Swish, swish, swish”
All through the town.
The door on the bus goes open and shut
Open and shut, open and shut
The door on the bus goes open and shut
All through the town.
The horn on the bus goes “Beep, beep, beep
Beep, beep, beep, beep, beep, beep”
The horn on the bus goes “Beep, beep, beep”
All through the town.
The money on the bus goes “Clink, clink, clink,
Clink, clink, clink, clink, clink, clink”
The money on the bus goes “Clink, clink, clink”
All through the town.
The baby on the bus says, “Wah, wah, wah!
Wah, wah, wah, wah, wah, wah!”
The baby on the bus says, “Wah, wah, wah!”
All through the town.
The people on the bus say, “Shh, shh, shh,
Shh, shh, shh, shh, shh, shh”
The people on the bus say, “Shh, shh, shh”
All through the town.
The mommy on the bus says, “I love you,
I love you, I love you”
The daddy on the bus says, “I love you, too”
All through the town

İngilizce Çocuk Şarkıları – The Wheels On The Bus

Otobüsün tekerleği yuvarlak Şarkısı Tükçe Çeviri ;

Otobüsün tekerleği yuvarlak ve yuvarlak
Yuvarlak ve yuvarlak, yuvarlak ve yuvarlak
Otobüs tekerleği yuvarlak ve yuvarlak
Tüm şehri dolaşır ..
Otobüs kornası “Bip bip, bip der
Bip, bip, bip, bip, bip, bip ”
Otobüs kornası “Bip bip, bip der
Tüm şehri dolaşır ..

Otobüsün Silecekleri Swish swish swish der
Swish swish swish Swish swish swish
Otobüsün Silecekleri Swish swish swish der
Tüm şehri dolaşır ..
Otobüste para “Çın, Çın,Çın der
Çın, Çın,Çın Çın, Çın,Çın ”
Otobüste para “Çın, Çın,Çın der
Tüm şehri dolaşır ..
Otobüsün kapısı, açık ve kapalı gider
Açık ve kapalı, açık ve kapalı
Otobüsün kapısı, açık ve kapalı gider
Tüm şehri dolaşır ..
Otobüste bebek “Wah wah wah diyor!
Wah, wah wah wah wah wah! ”
Otobüs bebek “Wah wah wah!” Diyor.
Tüm şehri dolaşır ..
Otobüste anne, Seni Seviyorum diyor
Seni Seviyorum, Seni Seviyorum
Otobüste baba, “Ben de seni seviyorum” diyor
Tüm şehri dolaşır ..

İngilizce öğrenim süreçlerinde Çocuk Şarkısının Önemi

Anne-babalar çocuklarının İngilizce öğrenim süreçlerinde “somut” birtakım ilerlemeler görmek, kurslar ve okullar da o “somut” birtakım ilerlemeleri anne-babalara göstermek isterler.

Şarkılarla İngilizce: Çocukların eğitimindeki yeri

Belli bir yaşa kadar olan çocuklar, kreş, anaokulu ve ilkokullarda vakitlerinin çoğunu oyun ve eğlencelerle geçirirler.  Olması gereken de budur.  Çünkü küçük çocuklar oyun oynayarak öğrenirler.  Öğretilecekler, çocuklara görsel ve işitsel yöntemler kullanılarak sunulmak zorundadır.  Aksi halde sizden de okulunuzdan da dünyanızdan da kendilerini çekerler.

Şarkılar da bu görsel-işitsel eğitimin bir parçasıdır.  Çocuklar şarkılar dinleyerek ve söyleyerek psikomotor becerilerini geliştirdikleri gibi, medeni cesaretlerini artırırlar, estetik yeteneklerini ilerletirler, ayrıca şarkılarla aşılanan ahlaki değerleri edinirler.

Şarkıların dinletilmesi ve söyletilmesi gerekir

Dolayısıyla, şarkı dinlemek ve söylemek aslında belli bir yaşa kadar olan çocuklarda eğitimlerinin çok önemli bir parçasıdır.  Çocukların anadilinin ne olduğunun bir önemi yoktur.  Çocuklara, kendi anadillerinde moral değerler içeren ve sanatsal değeri olan şarkıların dinletilmesi ve söyletilmesi gerekir.

Medeni ülkelerde yapılan da tam olarak budur.  Anadili İngilizce olan küçük çocuklara da diğer bazı eğlenceli faaliyetlerin yanı sıra kreş ve okullarda şarkılar dinletilir, bu şarkılara eşlik etmeleri istenir, böylece estetik ve moral değerler aşılanmaya çalışılır.

Çocuğa kendi anadilinde şarkılar dinletildiğinde

Çocuğa kendi anadilinde şarkılar dinletildiğinde, amaçlanan faydaların tamamı elde edilebilir.  Başka bir dilde şarkı dinletildiğinde ise bu faydaların ancak bir kısmı elde edilebilir.  Örneğin, moral değerler aşılanamayabilir, ancak estetik değerler bir noktaya kadar verilebilir.

İngilizce Çocuk şarkısı rolü

Şimdi konunun İngilizce öğretimiyle ilgili kısmına gelelim.  Yazının başında da belirttiğim gibi, Türkiye’de ebeveynler İngilizce öğrenmeleri için uğraştıkları çocuklarının bu süreçlerinde “somut” birtakım ilerlemeler görmek isterler.  Yani, harcadıkları paranın boşa gitmediğinden emin olmak isterler.  Kurslar ve okullar da işte anne-babaların talep ettikleri o “somut” birtakım ilerlemeleri onlara göstermek, böylece boşa para harcamadıklarını onlara kanıtlamak isterler.

Çocuklarının renklerin, hayvanların, şekillerin

Kurslar ve okullar, bunu en kolay şekilde, çocuklara bazı sözcükleri ya da İngilizce şarkıları “ezberleterek” yaparlar.  Veliler, çocukların okulda hazırladıkları programlarda İngilizce şarkıları seslendirmelerinden pek hoşlanırlar, böylece sanırım onların İngilizce öğrendiklerini yahut öğrenmeye başladıklarını düşünürler.  Aynı şekilde, çocuklarının renklerin, hayvanların, şekillerin vs İngilizce karşılıklarını bildiklerini görmek anne-babaları oldukça mutlu eder.

Oysa anadili Türkçe olan çocuklara, siz kendiniz tek kelime bile bilmeden, Rusça, Arapça veya Çince şarkılar da ezberletip söyletebilirsiniz.  Onlar ezberlemeyi çok kolay başarırlar, söyledikleri İngilizce şarkıların anlamını da çoğu zaman bilmezler bile.

İngilizce şarkıların dili

Öte yandan, özellikle de İngilizce çocuk şarkılarında zaman zaman günümüzde bile kullanılmayan eski sözcükler yer alır.  Yazılı temelleri son derece sağlam olan İngilizce’de örneğin “Hickory Dickory Dock” isimli meşhur çocuk şarkısının geçmişi 1744 yılına kadar gider.  Şarkının aynı zamanda nakaratı da olan isminin anlamı günümüzde tam olarak bilinmiyor bile.

Yine en ünlü İngilizce çocuk şarkılarından “Humpty Dumpty“, 1797 yılına tarihlenir ve insan şeklinde bir yumurta olarak tasvir edilen “Humpty-Dumpty” sözcüğünün ne anlama geldiği hususunda net bir rivayet dahi yoktur.  Örnekleri çoğaltabiliriz.

Bu çocuk şarkılarını anadili İngilizce olan bir çocuğun dinlemesi ve söylemesi ile anadili Türkçe olan bir çocuğun dinlemesi ve söylemesi arasında dağlar kadar fark vardır.

Bununla birlikte, bazı İngilizce çocuk şarkılarının ise son derece açık ve net, anlaşılması ve söylenmesinin de oldukça basit olduğunu görürüz.  “If you’re happy and you know it…” diye başlayan meşhur şarkı gibi.  Güzelce öğretildiği takdirde, bu türden basit ve anlaşılır şarkıları anadili İngilizce olmayan çocuklar da rahatlıkla öğrenip içselleştirebilirler.

Sonuç olarak,

İngilizce çocuk şarkıları dinletmek ve söyletmek, çocuklara İngilizce öğretiminin yalnızca bir parçasıdır.  İngilizce öğretimini eğlenceli hale getirmek için sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.  Ancak başlı başına bir gösterge değildir.  Bir çocuğun İngilizce öğrenip öğrenmediğini, düzeyine uygun sözcükleri bilip bilmediğine, belli başlı cümleleri anlayıp anlamadığına ve en temel düzeyde de olsa kendi başına İngilizce cümleler kurup kuramadığına bakarak söyleyebiliriz.  Yoksa, bir çocuk şarkısına eşlik edip etmediğine göre değil.

AfacanAli Kids Tv Youtube Kanalı

Yeni çocuk kanalımızın ilk videosunu yükledik. Çocuklar için AfacanAli youtube kanalı sizce nasıl olmuş. Önerileriniz neler özellikle bu işte pro olanlardan öneriler alabilirsem memnun olurum.

Afacanali Kids Tv kanalına hoşgeldiniz.

Çocuklar için eğitici ve eğlenceli, oyuncak videoları AfacanAli kanalında. Bebekler ve çocuklar için hazırlanan videolar, çocukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlamak için hazırlanmıştır. Kanalımız çocukları eğlendirirken onlara okul öncesi eğitici bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Birlikte eğlenecek ve zaman zaman da birlikte öğreneceğiz…

AfacanAli Çocuk kanalı; Okul öncesi çağındaki çocuklara uygun içerikli etkinlikler, bebekler için eğlenerek öğrenecekleri videolar ve oğlumuz Ali’nin dünyasından paylaşımlarımız olacak. Ali’nin bu güzel deneyimlerini izlemek için bizi takipte kalın, çok eğleneceğiz…

Bu eğitici kanal çocuklar için.

Oyuncaklarla oynamak sever misin? O zaman kanalımıza katılın. Kaçırmayın en eğlenceli çizgi filmi ve en sevdiğiniz kahramanlarla eğitici videoları. Oynuyoruz, öğreniyoruz ve keyifli zamanımızı geçiriyoruz.

AfacanAli ile eğlenceye hazır mısın?

Çocuk şarkıları, eğlenceli oyunlar, oyun havaları, çocuk bilmeceleri, bulmacalar, okul öncesi eğitici içerikler, ve dahası. AfacanAli ile eğlenceli şarkılar söyleyelim, renkli danslar edelim.

Bu kanal, Ali BAKMIŞ’ın ailesi tarafından oluşturulmuştur ve sürekli olarak ailenin denetimi altındadır. Video içeriklerinde asla çocukları olumsuz etkileyecek davranışlar yer almaz.

Diğer Kategoriler;

Yorum Yap